Final team selected for Youth World Championships

Water Polo Australia is pleased to announce the final Born 2000 men’s team selected to represent the country at the 2018 FINA Youth World Championships beginning on 11 August in Szombathely, Hungary.

The Born 2000 team will undergo a European tour before arriving in Hungary for the international tournament.

As part of their European tour, the 13 athletes will first travel to Greece for a week-long training camp.

Following their Greece training camp, the team will travel to Serbia to compete in a local tournament prior to making their final Youth World Championship preparations in Hungary.

Australian Born 2000 Head Coach Andrew Yanitsas says the years of hard work this squad has put in all comes down to this one tour.

“This age group first came together back in 2015 for a major tournament in Serbia.

“The training camps and local tournaments prior to the World Championships provides our squad with a valuable test against some of the top water polo nations before the event in Serbia.

“Representing your country is a great honour and each member in this squad should be extremely proud of their work to date, but we need to put this aside and work hard to perform to the best of our ability on the highest stage,” said Yanitsas.

The Australian team have been drawn in Group A alongside Egypt, South Africa, Brazil and Montenegro, as part of the 20-team tournament.

Congratulations to the 13 athletes selected to represent Australia in the Born 2000 Men’s team:

JJ Collins – UNSW Wests, NSW
Scott Dyson – UTS Balmain, NSW
Max Fodor – River City, QLD
James Gilfeather – UNSW Wests, NSW
Kal Glanznig – ACU Cronulla, NSW
Matt Humby – Hunter, NSW
Christian Kyriakou – Sydney University, NSW
Harry Molnar – Melbourne Collegians, VIC
Matthew Oberman – Triton, WA
Mitch Robinson – Hunter, NSW
Nick Taylor – ACT, ACT
Reilly Townsend – Warriors, QLD
Ethan Zirh – UNSW Wests, NSW

Staff
Head Coach – Andrew Yanitsas
Assistant Coach – András Jó-Kovács
Manager – Mark Salmon
Physiotherapist – Tom Gilbert
Referee – Andrew Carney