National Teams & Results

1999 Australian Men’s Results

1999 AUSTRALIAN MEN’S TEAMS AND RESULTS

SENIOR MEN

Test series v Canada, Canberra, February

First Test: Australia 8 (G Waterman, M Oberman 2, P Tresise, P Petrov, S Boyd, C Miller) Canada 6 (I Therrien, K Hardisty 2, M Block, T Bader). (3-1, 1-0. 2-3, 2-2).
Second Test: Australia 7 (G Waterman 3, P Tresise, D Semmens 2) Canada 2 (D Bourne, M Sabo). (0-1, 2-0, 3-0, 2-1).
Third Test: Canada 7 (D Bourne 3, Z Csepregi 2, JP Lalonde, M Sabo) Australia 6 (G Waterman 3, P Petrov, C Miller, T Whalan). (3-2, 0-1, 2-2, 1-2).
Australia wins series 2-1.


Danube Cup, Martin, Slovakia, May

Day 1: Australia 7 (D Marsden 3, N Thomas 2, C Miller, M Oberman) Romania 6, Slovakia 6 France 5.
Day 2: Australia 10 (T Whalan, N Thomas, S Boyd 2, T Neesham, M Oberman, P Tresise, D Marsden) France 3, Slovakia 8 Romania 5.
Day 3: Gold medal, Australia 9 (C Miller 5, D Marsden 2, S Boyd, N Thomas) Slovakia 6; bronze medal, Romania 5 France 5.


Dutch Trophy, Veendendaal, Netherlands, June

Day 1: Netherlands 6 France 6, Croatia 8 Cuba 7.
Day 2: Australia 8 (N Thomas, R Owen-Jones 2, D Marsden, C Miller, P Tresise, P Petrov) France 5, Cuba 9 Netherlands 7.
Day 3: Cuba 7 France 5, Croatia 11 Australia 10 (N Thomas 5, D Marsden 3, P Tresise, M Oberman).
Day 4: Croatia 7 France 6, Australia 5 (R Owen-Jones 2, P Tresise, C Miller, T Neesham) Netherlands 2.
Day 5: Australia 11 (R Owen-Jones, T Franklin, N Thomas, C Miller 2, D Marsden, P Petrov, M Oberman) Cuba 7, Croatia 10 Netherlands 10.
Final placings: Croatia 1, Australia 2, Cuba 3, Netherlands 4, France 5.


Exhibition games, Newport Beach, California, July

Australia 9 (N Thomas 3, D Marsden 2, C Miller, S Boyd, T Birkett, P Oberman) USA 7, Russia 14 Italy 12.

UPS US Open, Newport Beach, California, July
Day 1: Yugoslavia 8 Australia 6 (D Marsden 2, C Miller, G Woods, M Oberman, N Thomas), USA 22 Mexico 1, Italy 21 Puerto Rico 3, Russia 11 Brazil 8.
Day two: Australia 10 (D Marsden 4, C Miller 3, R Owen-Jones, N Thomas) Puerto Rico 2, Yugoslavia 6 Italy 5, USA 8 Brazil 4, Russia 24 Mexico 2.
Day 3: Australia 6 (D Marsden 2, C Miller, G Woods, M Oberman, N Thomas) Italy 6, United States 10 Russia 7, Yugoslavia 16 Puerto Rico 4, Brazil 17 Mexico 2.
Day 4: Australia 22 (D Marsden 5, S Boyd 4, N Thomas 3, T Birkett, P Petrov, R Owen-Jones 2, C Miller, P Oberman, G Woods, M Oberman) Mexico 0, Brazil 11 Puerto Rico 6, Italy 7 United States 6, Russia 7 Yugoslavia 5.
Day 5: First and second, Russia 7 Italy 6; third and fourth, United States 6 Yugoslavia 4; fifth and sixth, Australia 8 (D Marsden3, C Miller 2, S Boyd, P Oberman, N Thomas) Brazil 6; seventh and eighth, Mexico 7 Puerto Rico 5.


Exhibition games, Budapest, Hungary, August

Hungary 10 Australia 9 (D Marsden 2, T Whalan, S Boyd, T Neesham, G Woods, R Owen-Jones, N Thomas, P Petrov).
Hungary 12 Australia 7 (D Marsden 2, T Neesham, R Owen-Jones, C Miller, P Oberman, G Woods).

Hannover Cup, Hannover, Germany, August

Day 1: Spain 8 Australia 5 (C Miller 2, T Whalan, P Petrov, G Woods), Russia 11 Germany 3, Yugoslavia 10 Romania 7, Italy 9 Netherlands 5.
Day 2: Italy 10 Australia 7 (T Neesham, T Whalan, M Oberman 2, N Thomas), Yugoslavia 5 Russia 4, Romania 8 Germany 6, Spain 9 Netherlands 5.
Day 3: Australia 7 (M Oberman, N Thomas 2, G Woods, C Miller, T Neesham) Netherlands 7, Spain 7 Italy 7, Yugoslavia 10 Germany 10, Russia 9 Romania 7.
Day 4: Germany 7 Australia 4 (C Miller 2, T Whalan, G Woods), Yugoslavia 10 Italy 7, Russia 12 Spain 6, Netherlands 9 Romania 8.
Day 5: 1st & 2nd, Yugoslavia 10 Russia 6; 3rd & 4th, Spain 7 Italy 6; 5th & 6th, Netherlands 9 Germany 6; 7th & 8th, Australia 8 (G Woods 3, C Miller 2, P Oberman, N Thomas, T Whalan) Romania 4.

Unicum Cup, Budapest, Hungary, August

Day 1: Australia 10 (T Neesham, S Boyd, D Marsden, R Owen-Jones 2, N Thomas, G Woods) Slovakia 8, United States 6 Spain 5, Hungary 15 Germany 4.
Day 2: Spain 7 Australia 6 (D Marsden, R Owen-Jones, T Neesham, N Thomas, P Oberman, T Whalan), Hungary 16 Slovakia 2, United States 9 Germany 5.
Day 3: Hungary 12 Australia 6 (D Marsden, P Petrov 2, S Boyd, D Semmens), Slovakia 2, United States 9 Slovakia 7, Spain 13 Germany 4.
Day 4: Australia 5 (D Marsden 2, G Woods, R Owen-Jones, N Thomas) Germany 2, Hungary 17 United States 5, Spain 15 Slovakia 5.
Day 5: Australia 5 (G Woods 2, M Oberman, T Whalan, T Neesham) United States 4, Hungary 7 Spain 5, Slovakia 13 Germany 7.
Final placings: Hungary 1, Spain 2, Australia 3, United States 4, Slovakia 5, Germany 6.


Pre-World Cup International Challenge, Melbourne, September

Day 1: Hungary 14 Australia 13 (T Neesham 3, T Whalan, N Thomas, C Miller 2, S Boyd, G Waterman, R Owen-Jones, M Oberman), Yugoslavia 7 Greece 5.
Day 2: Australia 8 (C Miller, N Thomas 3, D Marsden, M Oberman) Greece 8, Hungary 8 Yugoslavia 3, Australia 8 (D Marsden, G Waterman, M Oberman 2, C Miller, G Woods) Yugoslavia 6, Hungary 11 Greece 7.
Day 3: Bronze medal: Yugoslavia 8 Greece 6. Gold medal: Hungary 10 Australia 8 (C Miller, G Woods 2, D Marsden, T Whalan, G Waterman, N Thomas).


XI Men’s World Cup, Sydney, Australia, September-October

Day 1: Russia 10 (A Erychov 3, I Zinnourov 2, A Panfili, N Kozlov, R Balachov, R Tchomakidze, M Zakirov) Australia 9 (C Miller 2, D Marsden, T Neesham, G Woods, G Waterman, R Owen-Jones, M Oberman, N Thomas).
Day 2: United States of America 6 (C Humbert 2, R Lynn, K Kopp, G Arroyo, T Azevedo) Australia 4 (S Boyd, C Miller, T Neesham, N Thomas).
Day 3: Spain 6 (S Gomez 2, S Pedrerol, M Estiarte, G Hernandez, I Perez) Australia 5 (D Marsden, S Boyd, C Miller, T Neesham, N Thomas).
Day 4: Rest Day
Day 5: Yugoslavia 7 (D Ikodinovic 5, B Pekovic, N Vukanic) Australia 5 (T Neesham, N Thomas 2, D Marsden).
Day 6: Greece 10 (T Chatzitheodorou 6, G Afroudakis 3, K Loudis) Australia 9 (C Miller 4, D Marsden, T Neesham, G Woods, M Oberman, N Thomas ).
Final placing: Hungary 1, Italy 2, Spain 3, Russia 4, Yugoslavia 5, United States of America 6, Greece 7, Australia 8.


STUDENT

World Student Games, Palma de Mallorca, Spain, July

Australia 6 ( R Moar, D Lees 2, R Moody, A Visch) France 6.
Australia 10 (D Lees 3, R Moar, A Gott 2, T Hamill, N May, J Moar) Brazil 6.
Cuba 7 Australia 2 (A Gott, P Reid).
United States 15 Australia 10 (D Lees 7, P Reid 2, M Wirth).
Yugoslavia 8 Australia 6 (D Lees, A Gott 2, R Moar, J Moar).
Hungary 16 Australia 4 (A Gott, R, R Moar, J Moar ).
Australia 13 (R Moar 4, N May 3, A Gott, P Reid, T Hamill, J Moar, A Visch, D Lees) New Zealand 4.
Final Standings: Spain 1, Italy 2, Hungary 3, USA 4, Cuba 5, Yugoslavia 6, Russia 7, Canada 8, Greece 9,France 10, Australia 11, New Zealand 12, Kazakhstan 13, Brazil 14, Japan 15.


JUNIOR MEN

Oceania Qualification Series for World Championships, Perth, April

First Test: Australia 10 (D Semmens 3, T Franklin, P Tresise, T Neesham, J Neesham, T Whalan, G Aubrey, A Richardson) New Zealand 3 (T Grace, S Ventner).
Second Test: Australia 13 (T Whalan 4, D Semmens 2, C Hoad, T Franklin, T Neesham, J Neesham, P Reid, T Jenkins, A Richardson) New Zealand 4 (P Swindells 2, A Broom, S Ventner).
Third Test: Australia 12 (N Falzon 3, P Tresise, T Jenkins, A Richardson 2, C Hoad, T Franklin, T Neesham) New Zealand 4 (P Swindells 2, L Rapana, M Lazic).
Australia wins series 3-0.

Test series with United States, Sydney, June-July

First Test: Australia 8 (P Tresise 3, T Franklin 2, N Falzon, H Miller, A Richardson) USA 8 (S Forster, M Flesher 2, P Hudnut, J Dorfi, J Nesmith, R Arroyd).
Second Test: Australia 12 (T Whalan 4, C Hoad, D Semmens 2, T Franklin, N Falzon, G Aubrey, J Neesham) USA 4 (J Nesmith 2, M Flesher, J Dorfi).
Third Test: Australia 6 (P Tresise 2, T Whalan, N Falzon, T Franklin, A Richardson) USA 5 (J Dorfi 2, P Hudnut, A Garcia, J Smith).
Fourth Test: Australia 11 (P Tresise 5, D Semmens 2, T Whalan, T Jenkins, A Richardson, J Neesham) USA 10 (S Forster, A Garcia 2, P Hudnut, K Baumgarner, J Dorfi, M Flesher, J Nesmith, J Smith).
Fifth Test: Australia 5 (D Semmens 2, P Tresise, G Aubrey, J Thompson) USA 3 (A Garcia, M Flesher, R Arroyd).
Australia wins series 4-0.

Series with Croatia, Sisak, Croatia

First Test: Australia 9 (T Whalan 3, T Franklin, D Semmens 2, A Richardson, P Tresise) Croatia 8.
Second Test: Australia 8 (T Whalan, T Jenkins, T Neesham 2, G Aubrey, A Richardson) Croatia 5.
Third Test: Croatia 6 Australia 4 (J Neesham, P Tresise, H Miller, A Richardson).
Fourth Test: Croatia 10 Australia 9 (G Aubrey, D Semmens, T Franklin 2, P Tresise, T Jenkins, T Whalan).
Fifth Test: Australia 8 (A Richardson 2, P Tresise, T Neesham, J Neesham, C Hoad, H Miller, T Jenkins) Croatia 6.
Sixth Test: Croatia 12 Australia 11 (T Neesham 4, T Franklin 2, P Tresise, C Hoad, D Semmens, A Richardson, J Neesham).
Seventh Test: Australia 14 (T Franklin 3, D Semmens, T Neesham, C Hoad, N Falzon 2, P Tresise, J Neesham, T Whalan) Croatia 8.
Australia wins series 4-3.

Friendly international, Patras, Greece

Australia 7 (P Tresise 2, T Neesham, D Semmens, G Aubrey, N Falzon, T Franklin) Greece 3.

Samartzidis Cup, Patras, Greece

Day 1: Australia 12 (D Semmens 3, N Falzon, P Tresise, T Jenkins 2, J Thompson, A Richardson, G Aubrey) Italy 7, Greece 6 Spain.
Day 2: Italy 7 Spain 3, Greece 6 Hungary 5.
Day 3: Australia 12 (T Franklin, N Falzon, P Tresise 3, T Jenkins 2, C Hoad) Spain 8, Hungary 13 Italy 6, Italy 7 Greece 5, Hungary 13 Australian 8 (D Semmens 3, T Franklin, P Tresise 2, C Hoad).
Day 4: Greece 7 Australia 5 (J Neesham 2, C Hoad, N Falzon, D Semmens), Spain 6 Hungary 5.
Final placings: Greece 1, Hungary 2, Australia 3, Italy 4, Spain 5.

2nd Cairo International Tournament, Cairo, Egypt, October

Round 1: Yugoslavia 8 Australia 4 (T Franklin 2, N Falzon, P Tresise).
Round 2: Australia 11 (D Semmens 3, T Jenkins, G Aubrey 2, C Hoad, T Franklin, N Falzon) France 9.
Round 3: Australia 18 (D Semmens 4, P Tresise, T Jenkins 3, G Aubrey, T Franklin 2, J Thompson, N Falzon, J Neesham, C Hoad) Egypt 4.
Round 4: Italy10 Australia 7 (D Semmens 3, P Tresise, T Franklin 2).
Round 5: Australia 10 (D Semmens 4, J Neesham, A Richardson 2, N Falzon, G Aubrey) South Africa 3.
Dean Semmens top goalscorer and player of the tournament.
Final placings: Italy 1, Yugoslavia 2, Australia 3, France 4, Egypt 5, South Africa 6.

World Junior Championships, Kuwait City, Kuwait, October

Day 1: Australia 9 (P Tresise 3, N Falzon 2, T Franklin, D Semmens, T Neesham, T Jenkins) Egypt 0.
Day 2: Australia 12 (N Falzon 3, P Tresise, C Hoad, T Franklin, D Semmens 2, G Aubrey) Brazil 7.
Day 3: Australia 11 (T Whalan, P Tresise 3, C Hoad 2, N Falzon, T Franklin, A Richardson) Romania 8.
Day 4: Australia 22 (P Tresise, J Neesham 4, D Semmens 3, C Hoad, T Franklin, A Richardson, T Whalan, T Jenkins 2, G Aubrey) Kuwait 2.
Day 5: Australia 12 (T Whalan 3, C Hoad, A Richardson 2, T Franklin, N Falzon, D Semmens, P Tresise, T Neesham) Hungary 7 (Wins Group C).
Day 6: Rest Day
Day 7: Quarter-finals: Australia 10 (D Semmens, T Neesham, A Richardson, T Whalan 2, C Hoad, P Tresise) Canada 5.
Day 8: Classification quarter-finals: Australia 10 (T Neesham, T Whalan 3, T Franklin, D Semmens, P Tresise, G Aubrey) Yugoslavia 9.
Day 9: Medal semifinal: Australia 6 (T Whalan 3, T Franklin, T Neesham, N Falzon) Slovakia 5 (sudden death).
Day 10: Gold-medal Final: Italy 8 Australia 6 (T Whalan 2, T Franklin, D Semmens, T Neesham, G Aubrey).


YOUTH BOYS

Kosice, Slovakia, July

Slovakia 10 Australia 7 (C Martin 2, B Francis, D Dimitrijevic, R Piper, J Falzon, M Martin).
Spoktovy Klub Policie 6 Australia 4 (D Dimitrijevic 2, C Martin, A Harrup).
Australia 6 (C Martin, D Dimitrijevic 2, M Jenkins, J Falzon) SKP Kosice Junior 4.

Tristar Kranj International Tournament, Kranj, Slovenia, July

Day 1: Germany 11 Australia 5 (D Dimitrijevic, P Lambkin, J Falzon, M Jenkins, A Helmy), Slovenia 7 Netherlands 6.
Day 2: Netherlands 10 Australia 4 (J Falzon 2, D Dimitrijevic, M Martin), Slovenia 8 Germany 7.
Day 3: Slovenia 10 Australia 4 (C Corbin 2, D Dimitrijevic, C Piper), Netherlands 9 Germany 8.
Final placings: Slovenia 1, Netherlands 2, Germany 3, Australia 4.


2015 Australian Men’s Results

2014 Australian Men’s Results

2013 Australian Men’s Results

2012 Australian Men’s Results

2011 Australian Men’s Results

2010 Australian Men’s Results

2009 Australian Men’s Results

2008 Australian Men’s Results

2007 Australian Men’s Results

2006 Australian Men’s Results

2005 Australian Men’s Results

2004 Australian Men’s Results

2003 Australian Men’s Results

2002 Australian Men’s Results

2001 Australian Men’s Results

2000 Australian Men’s Results