National Teams & Results

2000 Australian Women’s Results

2000 AUSTRALIAN WOMEN’S TEAMS AND RESULTS

Senior Women

Spanish Cup, Barcelona, Spain, March

Team: Naomi Castle, Jo Fox, Bridgette Gusterson, Simone Hankin, Yvette Higgins, Kate Hooper, Emma Knox, Bronwyn Mayer, Gail Miller, Melissa Mills, Debbie Watson, Liz Weekes, Danielle Woodhouse, Taryn Woods.

Day 1: Barcelona, Spain: Australia 9 (B Gusterson 4, J Fox 2, N Castle, S Hankin, T Woods) Hungary 6, Greece 7 Spain 3.
Day 2: Australia 7 (T Woods, B Gusterson, Y Higgins 2, M Mills) Greece 3, Hungary 7 Spain 5.
Day 3: Australia 10 (Y Higgins 4, S Hankin 3, B Gusterson 2, B Mayer) Spain 9, Hungary 14 Greece 2.

Final placings: Australia, Hungary, Greece, Spain.
Player of the tournament: Bridgette Gusterson (AUS).

Carnex Cup, Szentes, Hungary, April

Team: Naomi Castle, Jo Fox, Bridgette Gusterson, Simone Hankin, Yvette Higgins, Kate Hooper, Emma Knox, Bronwyn Mayer, Gail Miller, Melissa Mills, Debbie Watson, Liz Weekes, Danielle Woodhouse, Taryn Woods.

Day 1: Australia 9 (Y Higgins, T Woods 3, B Gusterson 2, D Watson) Greece 4, Hungary 13 Kazakhstan 6, Italy 7 Germany 3.
Day 2: Australia 12 (B Mayer, D Watson 3, S Hankin, M Mills 2, N Castle, Y Higgins) Germany 4, Italy 11 Kazakhstan 9, Australia 7 (B Gusterson 3, T Woods, M Mills 2) Italy 6, Hungary 7 Greece 2, Kazakhstan 10 Greece 6.
Day 3: Hungary 6 Australia 5 (B Gusterson 3, M Mills, T Woods), Italy 8 Greece 4, Germany 9 Kazakhstan 9.
Day 4: Australia 9 (G Miller, D Watson 2, N Castle, K Hooper, B Gusterson, J Fox, M Mills) Kazakhstan 1, Hungary 11 Italy 6, Greece 10 Germany 6.

Final placings: Hungary, Australia, Italy, Kazakhstan, Greece, Germany.

Thetis Cup, Athens, Greece, April

Team: Naomi Castle, Jo Fox, Bridgette Gusterson, Simone Hankin, Yvette Higgins, Kate Hooper, Emma Knox, Bronwyn Mayer, Gail Miller, Melissa Mills, Debbie Watson, Liz Weekes, Danielle Woodhouse, Taryn Woods.

Day 1: Australia 8 (B Gusterson, J Fox 2, G Miller, N Castle, B Mayer, T Woods) Canada 2.
Day 2: Australia 12 (Y Higgins, B Gusterson 3, S Hankin, T Woods 2, B Mayer, J Fox) Spain 4, Australia 7 (Y Higgins, N Castle 2, S Hankin, D Watson, B Gusterson) Italy 4.
Day 3: Australia 2 (S Hankin, N Castle) United States 1, Hungary 11 Canada 8, Russia 5 Italy 4, Spain 6 Greece 5.

Final placings: Australia, USA, Hungary, Canada, Russia, Italy, Spain, Greece.


Test series, Ryde Aquatic and Leisure Centre, Sydney, June

Team: Naomi Castle, Julia Flaskas, Jo Fox, Bridgette Gusterson, Simone Hankin, Yvette Higgins, Kate Hooper, Emma Knox, Bronwyn Mayer, Gail Miller, Melissa Mills, Melissa Rippon, Debbie Watson, Liz Weekes, Danielle Woodhouse, Taryn Woods.

Match 1: Australia 14 (B Gusterson, N Castle 4, Y Higgins, S Hankin 2, M Mills, J Fox) United States 8.
Match 2: Australia 6 (B Gusterson 3, Y Higgins, T Woods, D Watson) United States 5.
Match 3: Australia 8 (B Gusterson, S Hankin 3, G Miller, D Watson) United States 8.

Australia wins series 2-0.

Olympic Torch match, Kawana Waters, Queensland, June

Team: Belinda Brooks, Naomi Castle, Nikita Cuffe, Jo Fox, Bridgette Gusterson, Simone Hankin, Yvette Higgins, Kate Hooper, Emma Knox, Bronwyn Mayer, Gail Miller, Melissa Mills, Debbie Watson, Liz Weekes, Danielle Woodhouse, Taryn Woods.

Australia 5 (S Hankin 2, D Watson, B Gusterson, M Mills) United States 4.


Holiday Cup, Los Alamitos, USA, July

Team: Naomi Castle, Jo Fox, Bridgette Gusterson, Simone Hankin, Yvette Higgins, Kate Hooper, Bronwyn Mayer, Gail Miller, Melissa Mills, Debbie Watson, Liz Weekes, Danielle Woodhouse, Taryn Woods.

Day 1: Australia 13 (B Gusterson 4, S Hankin 3, Y Higgins, M Mills 2, N Castle, J Fox) Russia 10, Netherlands 12 Kazakhstan 7, United States 12 Canada 8.
Day 2: USA 8 Australia 7 (B Gusterson 2, S Hankin, Y Higgins, M Mills, B Mayer, G Miller), Russia 14 Kazakhstan 6, Canada 5 Netherlands 4.
Day 3: Australia 7 (N Castle 2, Y Higgins, M Mills, B Mayer, G Miller, J Fox) Netherlands 5, Canada 10 Kazakhstan 6, United States 13 Russia 7.
Day 4: Canada 6 Australia 5 (Y Higgins 3, S Hankin 2), USA 13 Kazakhstan 2, Netherlands 11 Russia 9.
Day 5: Australia 9 (Y Higgins 3, S Hankin, D Watson, B Gusterson, T Woods, J Fox, M Mills) Kazakhstan 4, USA 11 Netherlands 9, Canada 8 Russia 6.
Day 6: 1st & 2nd USA 5 Canada 4; 3rd & 4th, Australia 5 (Y Higgins 2, B Mayer, D Watson, M Mills) Netherlands 4. 5th & 6th, Russia 10 Kazakhstan 6.

Final placings: USA, Canada, Australia, Netherlands, Russia, Kazakhstan.


Olympic Games, Sydney, Australia, September

Team: Yvette Higgins, Gail Miller, Naomi Castle, Kate Hooper, Jo Fox, Melissa Mills, Liz Weekes, Simone Hankin, Bronwyn Mayer, Debbie Watson, Taryn Woods, Danielle Woodhouse, Bridgette Gusterson

Day 1: Australia 9 (B Gusterson 3, Y Higgins 2, B Mayer, S Hankin, T Woods, M Mills) Kazakhstan 2.
Day 2: Australia 6 (B Gusterson, T Woods 2, G Miller, M Mills) Russia 3.
Day 3: Netherlands 5 Australia 4 (Y Higgins 3, B Gusterson).
Day 4: Australia 7 (B Gusterson 2, Y Higgins, N Castle, B Mayer, J Fox, M Mills) United States 6.
Day 5: Australia 9 (S Hankin 3, D Watson 2, Y Higgins, G Miller, B Gusterson, J Fox) Canada 4.
Day 7: Semifinals: Australia 7 (B Mayer 3, B Gusterson 2, N Castle, D Watson) Russia 6.
Day 8: Gold-medal final: Australia 4 ( Y Higgins, M Mills, B Mayer, N Castle) United States 3.

Final placings: Australia, USA, Russia, Netherlands, Canada, Kazakhstan.


Junior Women

Team: Carly Cronin, Sasha Cuffe, Briohny Day, Kate Gynther, Gemma Hadley, Rebekah Jageurs,Kristen Keogh, Alicia McCormack, Kelly Miller, Elise Norwood, Kellie Rogan, Jodie Taylor (C), Tracey Thomas, Rana Tito, Rebecca Witham.

Olympic Hopeful Tournament, Budapest, Hungary, July:

Day 1: Australia 20 (K Gynther, G Hadley, E Norwood 3, K Miller, T Thomas, C Cronin 2, R Witham, S Cuffe, K Rogan, J Taylor, R Tito), Slovakia 1.
Day 2: Australia 21 (B Day 5, S Cuffe, R Witham 3, J Taylor, K Gynther, R Tito, T Thomas 2, C Cronin, G Hadley).
Day 3: Hungary 9 Australia 8 (K Miller, K Gynther 3, J Taylor, C Cronin).
Day 4: Australia 22 (J Taylor 4, S Cuffe, K Gynther, R Tito 3, T Thomas, C Cronin, B Day 2, K Rogan, K Miller, E Norwood) Czech Republic 2.
Day 5: Australia 25 (B Day, J Taylor 5, C Cronin, T Thomas, G Hadley, K Gynther, K Miller, E Norwood, R Tito 2, R Witham) Greece 4, Hungary 22 Czech Republic 7, Yugoslavia 8 Slovakia 5.

Final placings: Hungary, Australia, Greece, Yugoslavia, Czech Republic, Slovakia.

International series, Budapest, Hungary, July:

Day 1: Australia 10 (G Hadley 3, K Gynther, S Cuffe 2, C Cronin, B Day, T Thomas) Hungary 10, Australia 19 (T Thomas 5, K Miller 3, J Taylor, K Gynther, C Cronin, R Witham 2, S Cuffe, G Hadley, R Tito) Hungary 15.
Day 2: Australia 7 (K Miller, S Cuffe, C Cronin, J Taylor, E Norwood, T Thomas, R Tito) Hungary 3, Australia 8 (E Norwood, J Taylor 2, T Thomas, K Gynther, R Tito, B Day) Hungary 7.

International series, Athens, Greece, July:

Day 1: Australia 22 (K Gynther 6, C Cronin 4, K Miller, B Day, R Witham, J Taylor 2, T Thomas, G Hadley, S Cuffe, E Norwood) Greece 7.
Day 2: Australia 24 (E Norwood, C Cronin 4, R Tito 3, K Gynther, B Day, J Taylor, G Hadley, R Witham, K Miller 2, K Rogan) Greece 16.

Pithia Cup, Itea, Greece, July:

Day 1: Australia 9 (R Witham, B Day, K Rogan 2, G Hadley, E Norwood, R Tito) Spain 5, Russia 9 Hungary 7, Greece 7 Germany 3, Australia 8 (K Gynther, J Taylor 2, R Tito, K Miller, C Cronin, R Witham) Italy 2, Russia 8 Germany 6, Greece 7 Hungary 7.
Day 2: 5th & 6th, Hungary 10 Spain 3; 3rd & 4th, Greece 7 Italy 6 (in sudden death); 1st & 2nd, Australia 10 (G Hadley 3, K Gynther, K Miller, S Cuffe 2, R Witham) Russia 6.

Final placings: Australia, Russia, Greece, Italy, Hungary, Spain.


2014 Australian Women’s Teams and Results

2013 Australian Women’s Teams and Results

2012 Australian Women’s Teams and Results

2011 Australian Women’s Teams and Results

2010 Australian Women’s Results

2009 Australian Women’s Results

2008 Australian Women’s Results

2007 Australian Women’s Results

2006 Australian Women’s Results

2005 Australian Women’s Results

2004 Australian Women’s Results

2003 Australian Women’s Results

2002 Australian Women’s Results

2001 Australian Women’s Results

1999 Australian Women’s Results