National Teams & Results

2003 Australian Men’s Results

2003 AUSTRALIAN MEN’S TEAMS AND RESULTS

SENIOR MEN

US Cup World Challenge, Stanford, USA, May

Team: Pietro Figlioli, Trent Franklin, Luke Gavin, Andrew Gott, Tim Hamill, Toby Jenkins, Sam McGregor, Ryan Moody, Oleksandr Osadchuk, Jamie Smyth, James Stanton, Rafael Sterk, Nathan Thomas, Peter Tresise, Laurie Trettel, Thomas Whalan, David Will, Gavin Woods.

Day 1: Serbia and Montenegro 9 Australia 8 (T Franklin, A Osadchuk 2, S McGregor, T Whalan, G Woods, N Thomas).
Day 2: USA 8 Australia 6 (T Whalan 2, T Franklin, T Jenkins, A Osadchuk, N Thomas).
Day 3: Australia 15 (A Osadchuk 4, T Jenkins 3, R Moody, T Franklin 2, P Figlioli, P Tresise, T Whalan, G Woods) Canada 3, Australia 11 (A Osadchuk 3, T Franklin, G Woods 2, P Tresise, T Whalan, N Thomas, R Moody) USA B 4.
Final placings: Serbia and Montenegro, USA A, Australia, USA B, Canada.

Men’s exhibition game, Long Beach, USA, May

Team: Pietro Figlioli, Trent Franklin, Luke Gavin, Andrew Gott, Tim Hamill, Toby Jenkins, Sam McGregor, Ryan Moody, Oleksandr Osadchuk, Jamie Smyth, James Stanton, Rafael Sterk, Nathan Thomas, Peter Tresise, Laurie Trettel, Thomas Whalan, David Will, Gavin Woods.

USA 10 Australia 8 (N Thomas 4, A Osadchuk 2, P Figlioli, T Franklin).


Unicum Cup, Budapest, Hungary, June

Team: Gavin Aubrey, Pietro Figlioli, Trent Franklin, Toby Jenkins, Sam McGregor, Ryan  Moody, Tim Neesham, Oleksandr Osadchuk, Dean Semmens, James  Stanton, Rafael Sterk, Nathan Thomas, Peter Tresise, Thomas Whalan, Gavin Woods.

Day 1: Australia 8 (D Semmens, T Jenkins 2, P Figlioli, S McGregor, A Osadchuk, N Thomas) Germany 7.
Day 2: Final, Hungary 15 Australia 5 (P Figlioli, P Tresise, D Semmens, A Osadchuk, N Thomas).
Final placings: Hungary, Australia, Germany, Slovakia.

World League tournament, Budapest, Hungary, June

Team: Gavin Aubrey, Pietro Figlioli, Trent Franklin, Toby Jenkins, Sam McGregor, Ryan  Moody, Tim Neesham, Oleksandr Osadchuk, Dean Semmens, James  Stanton, Rafael Sterk, Nathan Thomas, Peter Tresise, Thomas Whalan, Gavin Woods.

Day 1: USA 10 Australia 7 (T Whalan 2, R Moody, P Figlioli, G Woods, A Osadchuk, N Thomas) 3-0 in penalty shootout (7-7 at full time).
Day 2: Hungary 14 Australia 7 (T Jenkins, A Osadchuk 2, T Whalan, D Semmens, N Thomas).
Day 3: Australia 12 (T Whalan 5, P Figlioli 2, A Osadchuk, P Tresise, N Thomas, T Franklin, G Woods) Serbia & Montenegro 11
Final placings: Hungary, Serbia & Montenegro, USA, Australia (on countbak after three teams tied).


International tournament, Belgrade, Serbia, July

Team: Gavin Aubrey, Pietro Figlioli, Trent Franklin, Toby Jenkins, Sam McGregor, Ryan  Moody, Tim Neesham, Oleksandr Osadchuk, Dean Semmens, James  Stanton, Rafael Sterk, Nathan Thomas, Peter Tresise, Thomas Whalan, Gavin Woods.

Day 1: Russia 5 Australia 4 (T Whalan 2, G Woods, N Thomas).
Day 2: Australia 7 (T Whalan 2, TFranklin, P Figlioli, T Neesham, A Osadchuk, N Thomas) Germany 6.
Day 3: Serbia & Montenegro 11 Australia 3 (T Jenkins, T Neesham, G Woods).
Final placings: Russia, Serbia & Montenegro, Australia, Germany.

Jobo Curtini international tournament, Opatija, Croatia, July

Team: Gavin Aubrey, Pietro Figlioli, Trent Franklin, Toby Jenkins, Sam McGregor, Ryan  Moody, Tim Neesham, Oleksandr Osadchuk, Dean Semmens, James  Stanton, Rafael Sterk, Nathan Thomas, Peter Tresise, Thomas Whalan, Gavin Woods.

Day 1: Croatia 13 Australia 8 (A Osadchuk 3, P Figlioli, T Jenkins, S McGregor, T Whalan, P Tresise).
Day 2: USA 9 Australia 6 (T Whalan 2, P Figlioli, D Semmens, T Neesham, S McGregor),
Day 3: Australia 8 (A Osadchuk 3, P Figlioli 2, D Semmens, T Whalan, G Woods) Greece 7.
Final placings: Croatia 1, Australia, USA and Greece 2 equal.


10th FINA Men’s World Championships, Barcelona, Spain, July

Team: Pietro Figlioli, Trent Franklin, Toby Jenkins, Sam McGregor, Ryan Moody, Tim Neesham, Oleksandr Osadchuk, Dean Semmens, James Stanton, Rafael  Sterk,Nathan Thomas, Thomas Whalan, Gavin Woods.

Day 1: Group B: Australia 10 (T Jenkins 4, T Whalan 2, T Neesham, P Figlioli, S McGregor, D Semmens) Japan 2.
Day 2: Group B: USA 14 Japan 4, Serbia & Montenegro 7 Australia 6 (A Osadchuk 3, N Thomas, G Woods, T Whalan).
Day 3: Group B: USA 13 Australia 7 (T Franklin 2, A Osadchuk, T Whalan, R Moody, G Woods, D Semmens).
Final points: USA 5 (+16), SCG 5 (+9), AUS 2 (+1), JPN 0 (-26).
Day 4: Group 1-12: Australia 10 (T Franklin, G Woods, N Thomas 2, P Figlioli, D Semmens, T Neesham, A Osadchuk) Croatia 6.
Day 5: Group 1-8, quarter-finals: Italy 7 Australia 3 (N Thomas 2, G Woods).
Day 6: Classification Group 5-8: Spain 10 Australia 8 (T Neesham, A Osadchuk 2, R Moody, P Figlioli, S McGregor, N Thomas).
Day 7: Play-off 7th & 8th: Australia 11 (T Whalan 3, T Neesham, N Thomas 2, T Franklin, P Figlioli, G Woods, A Osadchuk) Slovakia 8.
Final placings: Hungary, Italy, Serbia & Montenegro, Greece, Spain, USA, Australia, Slovakia, Croatia, Russia, Germany, Romania, Brazil, Canada, Japan, China.


STUDENTS

World Student Games, Daegu, South Korea, August:
Day 1: Australia 8 (T Whalan 3, T Franklin 2, S McGregor, P Figlioli, G Woods) Russia 6.
Day 2: Australia 11 (T Franklin, T Jenkins 3, P Figlioli 2, P Tresise, T Whalan, G Woods) Kazakhstan 3.
Day 3-5: Bye, rest day, bye.
Day 6: Quarter-final: Australia 6 (T Franklin 2, T Jenkins, P Figlioli, T Whalan, S McGregor) Spain 5.
Day 7: Semifinal: Hungary 8 Australia 4 (P Figlioli 3, T Whalan).
Day 8: 3rd-4th: Australia 9 (T Whalan 4, T Franklin, T Jenkins 2, G Woods) Italy 7.
Final placings: Hungary, Serbia & Montenegro, Australia, Italy, Japan, Greece, Spain, USA, Russia, Kazakhstan, France, Korea, Canada, Mexico.


JUNIOR MEN

Oceania World Championship Qualification Series, Sydney, Australia, January

Team: Joszef Balczer, Jamie Beadsworth, Tim Cleland, James Falzon, Pietro Figlioli, Luke Gavin, Daniel Lees, Sam McGregor, Rob Maitland, Mark Murphy, James Stanton, Rydr Tracy, David Will.

First Test: Australia 13 (S McGregor 3, J Falzon, M Murphy 2, R Tracy, P Figlioli, J Balczer, J Beadsworth) New Zealand 2.
Second Test: Australia 9 (L Gavin, D Will, S McGregor 2, T Cleland, J Falzon, R Tracy) New Zealand 5.
Third Test: Australia 10 (P Figlioli 4, L Gavin 3, D Will, S McGregor, R Tracy) New Zealand 3.
AUS wins series 3-0.

Samartzidis Cup, Athens, Greece, July

Team: Mitchal Ainsworth, Joszef Balczer, Jamie Beadsworth, Tim Cleland, James Falzon, Pietro Figlioli, Luke Gavin, Chris Gronow, Daniel Lees, Sam McGregor, Rob Maitland, Marshall Morley, James Stanton, Rydr Tracy, David Will.

Day 1: Italy 7 Australia 6.
Day 2: Australia 9 Greece Two 6.
Day 3: Croatia 5 Australia 4.
Day 4: Australia 6 Greece One 4.
Final placings: Serbia & Montenegro, Italy, Hungary, Croatia, Australia, Greece One, Spain, Greece Two.

3rd Torneo Internazionale Di Pallanuoto, Catania, Italy, July

Team: Mitchal Ainsworth, Joszef Balczer, Jamie Beadsworth, Tim Cleland, James Falzon, Pietro Figlioli, Luke Gavin, Chris Gronow, Daniel Lees, Sam McGregor, Rob Maitland, Marshall Morley, James Stanton, Rydr Tracy, David Will.

Day 1: Italy 8 Australia 5 (PFiglioli 4, L Gavin).
Day 2: Greece 9 Australia 5 (DWill, S McGregor, R Tracy, T Cleland, L Gavin).
Day 3: Play-off for 3rd & 4th: Australia 16 (S McGregor, P Figlioli 5, J Beadsworth, L Gavin 2, R Maitland, Gronow) USA 13.
Goalkeeper of the Tournament: James Stanton (Australia).
Final placings: Greece, Italy, Australia, USA.


12th FINA Junior MenÕs World Championships, Naples, Italy, August

Team: Joszef Balczer, Jamie Beadsworth, Tim Cleland, James Falzon, Pietro Figlioli, Luke Gavin, Chris Gronow, Sam McGregor, Rob Maitland, Marshall Morley, James Stanton, Rydr Tracy, David Will.

Day 1: Group D: Serbia & Montenegro 6 Australia 2 (P Figlioli, J Falzon).
Day 2: Group D: Australia 7 (R Tracy 3, C Gronow 2, P Figlioli, S McGregor) Canada 2.
Day 3: Bye
Day 4: Group D: Russia 6 Australia 4 (P Figlioli, D Will, S McGregor, J Balczer).
Day 5: Group D: Australia 7 (S McGregor 3, P Figlioli 2, L Gavin, T Cleland) Egypt 4.
Final points: Group D: SCG 8 (+39), RUS 6 (+40), AUS 4 (+2), CAN 2 (-48), EGY 0 (-33).
Day 6: Second round, 1-16: Spain 4 Australia 2 (D Will 2).
Day 7: For placings 9-16: Australia 9 (S McGregor, P Figlioli 3, J Beadsworth, L Gavin, D Will) New Zealand.
Day 8: For placings 9-12: Australia 7 (L Gavin 2, P Figlioli, R Maitland, D Will, S McGregor, T Cleland, J Beadsworth) USA 5. Day 9: 9th-10th play-off: Australia 7 (S McGregor, P Figlioli, J Falzon, J Balczer, L Gavin) Turkey 5.
Final placings: Serbia & Montenegro, Hungary, Italy, Greece, Russia, Spain, Croatia, Germany, Australia, Turkey, United States of America, Belgium, New Zealand, Japan, Canada, Great Britain, Argentina, Egypt, Brazil, Mexico.


YOUTH BOY

Team: Mitchal Ainsworth, Troy Delany, Luke Hannan, Nicola Josevski, Adam Laws, Nicholas Ling, Brett McGhie, Anthony Martin, Philip O’Brien, Nick O’Halloran, Luke Quinlivan, Warren Rautenbach, Nicholas Russell, Daniel Streets, Tom Woudwyk.

International series, Zeist, Netherlands, June/July:
Game 1: Netherlands 9 Australia 7 (P O’Brien 3, A Laws, M Ainsworth, A Martin, N Russell).
Game 2: Australia 9 (B McGhie, T Delany, N Russell 2, A Laws, M Ainsworth, N Josevski) Netherlands 6.
Game 3: Netherlands 11 Australia 8 (T Delany 2, A Martin, T Woudwyk, N OÕHalloran, A Laws, M Ainsworth, P OÕBrien).
Game 4: Australia 4 (A Laws, M Ainsworth, N Josevski, N Russell) Netherlands 4.
Game 5: Netherlands 9 Australia 7 (T Delany, A Laws 2, M Ainsworth, N Ling, T Woudwyk).

Odysseus Cup, Athens, Greece, July:
Day 1: Greece 9 Australia 2 (A Martin, L Hannan).
Day 2: Russia 8 Australia 4 (L Hannan, A Martin, N OÕHalloran, N Russell).
Day 3: Australia 7 (M Ainsworth 3, N OÕHalloran, N Josevski, N Russell, P O’Brien) Croatia 7.
Final placings: Greece, Croatia, Russia, Australia.

International tournament, Vrutky, Slovakia, July: Day 1: Australia 5 (M Ainsworth 2, A Laws, D Streets, P O’Brien) Italy 5. Day 2: Australia 8 (P O’Brien, M Ainsworth 3, N O’Halloran, T Delany) Slovakia 8. Day 3: France 6 Australia 0. Play-off for 5th & 6th: Germany 11 Australia 8 (T Delany 4, D Streets 2, B McGhie, N Josevski).


2015 Australian Men’s Results

2014 Australian Men’s Results

2013 Australian Men’s Results

2012 Australian Men’s Results

2011 Australian Men’s Results

2010 Australian Men’s Results

2009 Australian Men’s Results

2008 Australian Men’s Results

2007 Australian Men’s Results

2006 Australian Men’s Results

2005 Australian Men’s Results

2004 Australian Men’s Results

2002 Australian Men’s Results

2001 Australian Men’s Results

2000 Australian Men’s Results

1999 Australian Men’s Results