National Teams & Results

2004 Australian Men’s Results

2004 AUSTRALIAN MEN’S TEAMS AND RESULTS

SENIOR MEN

Four-Nation Tournament, Moscow, Russia, May

Team: Mitchal Ainsworth,Pietro Figlioli, Trent Franklin, Toby Jenkins,Sam McGregor, Marshall Morley, Craig Miller, Ryan Moody, Tim Neesham, Aleksandr Osadchuk, Dean Semmens, James Stanton, Rafael Sterk, Nathan Thomas, Peter Tresise, Thomas Whalan, Gavin Woods.

Day 1: Russia 10 Australia 7 (D Semmens, A Osadchuk, T Franklin 2, T Neesham).
Day 2: Serbia & Montenegro 6 Australia 5 (G Woods 2, C Miller, T Franklin, A Osadchuk).
Day 3: USA 11 Australia 6 (T Franklin, T Jenkins 2, C Miller, T Neesham).
Final placings: SCG, USA, RUS, AUS. Best goalkeeper: James Stanton (AUS).

World League, June-July

Team: Mitchal Ainsworth,Pietro Figlioli, Trent Franklin, Toby Jenkins,Sam McGregor, Marshall Morley, Craig Miller, Ryan Moody, Tim Neesham, Aleksandr Osadchuk, Dean Semmens, James Stanton, Rafael Sterk, Nathan Thomas, Peter Tresise, Thomas Whalan, Gavin Woods.

In Budapest: USA 12 Australia 9 (P Figlioli 4, T Franklin, T Whalan 2, N Thomas). USA 13 Australia 9 (P Figlioli 3, N Thomas 2, D Semmens, C Miller, T Whalan, A Osadchuk).
In Belgrade: Serbia & Montenegro 13 Australia 12 (T Whalan 3, T Franklin, P Figlioli 2, C Miller, S McGregor, G Woods, A Osadchuk, N Thomas). Serbia & Montenegro 19 Australia 10 (T Whalan 4, P Figlioli 3, T Jenkins, G Woods, N Thomas).
In Budapest: Australia 14 (T Whalan 5, N Thomas 3, T Neesham, A Osadchuk 2, G Woods, C Miller) Hungary 10. Hungary 13 Australia 2 (P Figlioli, A Osadchuk).
In Long Beach, USA: USA 10 Australia 7 (P Figlioli 2, N Thomas, T Whalan, T Jenkins, T Neesham, A Osadchuk). Australia 11 (T Whalan 3, C Miller, P Figlioli 2, G Woods, A Osadchuk, T Franklin, D Semmens) USA 9 after penalty shootout. (FT: 7-7. Shootout 4-2).
In Corona del Mar, USA: Serbia & Montenegro 11 Australia 5 (S McGregor 2, P Figlioli, T Neesham, A Osadchuk).
In La Jolla, USA: Serbia & Montenegro 14 Australia 6 (P Figlioli, S McGregor, T Jenkins, T Franklin, T Neesham, C Miller).
In Los Angeles, USA: Hungary 14 Australia 6 (A Osadchuk 2, P Figlioli, S McGregor, T Whalan, C Miller).
In Capistrano Valley, USA: Hungary 10 Australia 8 (N Thomas 2, P Figlioli, D Semmens, P Figlioli, C Miller, T Neesham, A Osadchuk).
Final points: Group A: Italy 32. Greece 26, Spain 26, Brazil 12. Group B: Hungary 30, Serbia & Montenegro 28, USA 21, Australia 18.


European tournaments, July/August
Team: Pietro Figlioli, Trent Franklin, Toby Jenkins,Sam McGregor, Craig Miller, Ryan Moody, Tim Neesham, Aleksandr Osadchuk, Dean Semmens, James Stanton, Rafael Sterk, Nathan Thomas, Thomas Whalan, Gavin Woods.

Romanian Cup, Bucharest, Romania, July

Day 1: Australia 6 (P Figlioli 2, D Semmens, T Jenkins, T Whalan, N Thomas) Kazakhstan 6.
Day 2: Australia 8 (T Whalan 3, N Thomas, C Miller 2, D Semmens) France 5.
Day 3: Australia 12 (G Woods 4, T Whalan 3, D Semmens, P Figlioli, T Neesham, S McGregor, C Miller) Egypt 2.
Day 4: Australia 6 (C Miller, T Jenkins, T Neesham, S McGregor, A Osadchuk, N Thomas) Romania 3.
Final placings: Australia, Kazakhstan, Romania, France, Egypt.

Tasmajden Trophy, Belgrade, Serbia and Monetenegro, August

Day 1: Serbia & Montenegro 8 Australia 7 (S McGregor, C Miller, T Whalan 2, N Thomas).
Day 2: USA 5 Australia 4 (D Semmens, P Figlioli, T Whalan, G Woods).
Day 3: Australia 11 (T Jenkins 3, T Whalan, G Woods 2 A Osadchuk, T Franklin, T Neesham, N Thomas) Germany 5
Day 4: Italy 11 Australia 7 (T Whalan 3, D Semmens, T Franklin, T Neesham, G Woods)
Day 5: Australia 7 (T Franklin, A Osadchuk 2, T Neesham, T Whalan, G Woods), Kazakhstan 1.
Final placings: SCG, USA, Russia, Croatia, Italy, Germany, Australia, Kazakhstan.


Olympic Games, Athens, Greece, August

Team: Pietro Figlioli, Trent Franklin, Toby Jenkins,Sam McGregor, Craig Miller, Tim Neesham, Aleksandr Osadchuk, Dean Semmens, James Stanton, Rafael Sterk, Nathan Thomas, Thomas Whalan, Gavin Woods.

Day 1: Australia 14 (C Miller 3, T Whalan, T Franklin, A Osadchuk, G Woods 2, T Neesham, T Jenkins, N Thomas) Egypt 3.
Day 2: Italy 8 Australia 4 (T Whalan 2, P Figlioli, T Neesham).
Day 3: Spain 8 Australia 4 (C Miller, N Thomas, T Neesham, T Whalan).
Day 4: Greece 10 Australia 9 (D Semmens, T Whalan, N Thomas 2, T Jenkins, G Woods, P Figlioli).
Day 5: Australia 6 (G Woods 3, D Semmens, N Thomas, T Neesham), Germany 6.
Points: Greece 8 (+15), Germany 7 (+12), Spain 4 (-3), Italy 6 (+15), Australia 3 (+2), Egypt 0 (-41).
Day 6: Second round: Group 7-12: Australia 10 (N Thomas, P Figlioli 2, T Neesham, S McGregor, T Whalan, T Franklin, A Osadchuk, C Miller) Kazakhstan 5.
Day 7: Semifinal round: Group 7-12: USA 6 Australia 5 (P Figlioli 3, S McGregor, T Whalan).
Day 8:Play-offs: 9th & 10th, Australia 8 (T Whalan 5, N Thomas, P Figlioli, G Woods) Croatia 7.
Final placings: Hungary, SCG, Russia, Greece, Germany, Spain, USA, Italy, Australia, Croatia, Kazakhstan, Egypt.


JUNIOR MEN

Team: Mitchal Ainsworth, Jamie Beadsworth, John Campbell, John Cotterill, Ryan Crowe, Troy Delany, Adam Laws, Nick Ling, Brett McGhie, Anthony Martin, Marshall Morley, Patrick O’Brien, Luke Quinlivan, Daniel Streets, Tom Woudwyk.

Six Nations tournament, Stuttgart, Germany, July:
Day 1: Italy 8 Australia 3.
Day 2: Australia 8 Russia 5.
Day 3: Australia 11 Germany 5.
Day 4: Hungary 7 Australia 6.
Day 5: Australia 8 Netherlands 6.
Final placings: Hungary, Italy, Australia, Russia, Germany, Netherlands.


Youth Boys

Team: Fraser Bunn, Richard Campbell, Nathan Cargill, Stephen Cody, John Cotterill, John Hahn, Patrick Harmer, Nathan Hills, Rhys Howden, Stephen Lewis, Scott MacKenzie, William Miller, Jordn Votan, Maui Whaitiri, James Young.

Four-nation tournament, Barcelona, Spain, July:
Day 1: Spain 8 Australia 5 (R Campbell, N Cargill 2, M Whaitiri).
Day 2: Hungary 7 Australia 6 (R Campbell, M Whaitiri 2, N Cargill, J Votan).
Day 3: Italy 8 Australia 5 (R Campbell 2, N Cargill, J Cotterill, R Howden).
Final placings: Spain, Hungary, Italy, Australia.

Four-nation tournament, Acireale, Italy, July:
Day 1: Italy 8 Australia 5 (R Campbell 2, J Cotterill, R Howden, M Whaitiri).
Day 2: Croatia 9 Australia 6 (R Campbell 2, N Cargill, J Cotterill, P Harmer, S Lewis).
Day 3: USA 6 Australia 5 (N Cargill 3, J Young, R Howden).


2015 Australian Men’s Results

2014 Australian Men’s Results

2013 Australian Men’s Results

2012 Australian Men’s Results

2011 Australian Men’s Results

2010 Australian Men’s Results

2009 Australian Men’s Results

2008 Australian Men’s Results

2007 Australian Men’s Results

2006 Australian Men’s Results

2005 Australian Men’s Results

2003 Australian Men’s Results

2002 Australian Men’s Results

2001 Australian Men’s Results

2000 Australian Men’s Results

1999 Australian Men’s Results