National Teams & Results

2004 Australian Women’s Results

2004 AUSTRALIAN WOMEN’S TEAMS AND RESULTS

Senior Women

Test series, USA, Gold Coast/Brisbane, May

Team: Yvette Balla-Gow,Belinda Brooks, Jemma Brownlow, Naomi Castle, Nikita Cuffe,Erin Douglass, Jo Fox, Kate Gynther, Gemma Hadley, Amy Hetzel, Kelly Heuchan, Emma Knox, Alicia McCormack, Elise Norwood, Rebecca Rippon, Melissa Rippon, Bronwyn Smith, Jodie Stuhmcke.

Match 1: Australia 12 (J Fox 3, R Rippon, A Hetzel 2, J Stuhmcke, M Rippon, Y Balla-Gow, E Norwood, K Gynther) United States of America 12.
Match 2: United States of America 5 Australia 2 (B Brooks, K Heuchan).
Match 3: Australia 5 (K Gynther 3, E Norwood, J Fox) USA 5.


International Tournament, Kirishi, Russia, May

Team: Belinda Brooks, Jemma Brownlow, Naomi Castle, Nikita Cuffe, Jo Fox, Kate Gynther, Gemma Hadley, Amy Hetzel, Kelly Heuchan, Emma Knox, Elise Norwood, Rebecca Rippon, Melissa Rippon, Bronwyn Smith, Jodie Stuhmcke.

Day 1: USA 7 Australia 4 (N Castle 2, K Gynther, R Rippon).
Day 2: Australia 6 (K Heuchan 2, J Fox, K Gynther, M Rippon) Greece 3.
Day 3: Russia 9 Australia 6 (K Gynther 2, J Fox, E Norwood, N Castle, J Stuhmcke).
Day 4: Australia 13 (M Rippon 3, A Hetzel, B Smith, N Castle, K Heuchan, R Rippon 2) Russia B 5.

Final placings: USA , Russia, Canada, Kazakhstan, Australia, Greece, Russia B, Netherlands.


French Open, Nancy, France, June:

Team: Belinda Brooks, Jemma Brownlow, Naomi Castle, Nikita Cuffe, Jo Fox, Kate Gynther, Amy Hetzel, Kelly Heuchan, Emma Knox, Elise Norwood, Rebecca Rippon, Melissa Rippon, Bronwyn Smith, Jodie Stuhmcke.

Day 1: Australia 18 (K Gynther 4, J Fox, R Rippon, E Norwood, B Smith, A Hetzel 2, K Heuchan, N Cuffe, B Brooks, N Castle) Netherlands 2.
Day 2: Australia 19 (K Gynther, N Cuffe 4, N Castle, J Stuhmcke, E Norwood 2, B Smith, B Brooks, A Hetzel, K Heuchan, J Fox) Czech Republic 3.
Day 3: Australia 9 (K Gynther, N Castle 2, J Stuhmcke, B Smith, B Brooks, K Heuchan, J Fox) France 1.

Final placings: Australia, France, Netherlands, Czech Republic.


World League, Long Beach, USA, June

Team: Belinda Brooks, Jemma Brownlow, Naomi Castle, Nikita Cuffe, Jo Fox, Kate Gynther, Amy Hetzel, Kelly Heuchan, Emma Knox, Elise Norwood, Rebecca Rippon, Melissa Rippon, Bronwyn Smith, Jodie Stuhmcke.

Day 1: Canada 12 Australia 11 (E Norwood 3, N Cuffe 2, N Castle, B Brooks, K Gynther, K Heuchan, J Fox, M Rippon) in sudden-death penalty shootout. (FT: 6-6. Shootout 5-5. SD 1-0).
Day 2: Italy 11 Australia 8 (E Norwood 3, N Castle 2, R Rippon, J Fox, M Rippon).
Day 3: Hungary 5 Australia 4 (B Brooks, E Norwood, R Rippon, J Fox). Points: Italy 9, Hungary 7, Canada 4, Australia 3.
Day 4: Semifinals, Group 5-8: Greece 8 Australia 7 (E Norwood 3, K Heuchan, K Gynther, M Rippon, N Castle).
Day 5: For 7th & 8th, Australia 9 (N Cuffe, M Rippon 2, N Castle, B Brooks, E Norwood, K Heuchan, J Fox).

Final placings: USA, Hungary, Italy, Russia, Canada, Greece, Australia, Kazakhstan.


Six Nation Tournament, Gorzia, Italy, July

Team: Belinda Brooks, Jemma Brownlow, Naomi Castle, Nikita Cuffe, Jo Fox, Kate Gynther, Amy Hetzel, Kelly Heuchan, Emma Knox, Elise Norwood, Rebecca Rippon, Melissa Rippon, Bronwyn Smith, Jodie Stuhmcke.

Day 1: Australia 14 (B Smith, J Fox 3, N Cuffe, J Stuhmcke, K Gynther, K Heuchan 2) Kazakhstan 5.
Day 2: USA 9 Australia 6 (E Norwood 2, A Hetzel, K Heuchan, K Gynther, N Cuffe), Australia 11 (K Gynther 3, E Norwood, N Cuffe 2, K Heuchan, N Castle, B Brooks, J Fox) Italy 6.
Day 3: Hungary 5 Australia 4 (E Norwood, K Heuchan, K Gynther, J Fox).
Day 4: Australia 4 (K Heuchan 2, N Cuffe, J Stuhmcke) Greece 3

Final placings: USA, Hungary, Australia, Greece, Kazakhstan, Italy.


Olympic Games, Athens, Greece, August:

Team: Belinda Brooks, Jemma Brownlow, Naomi Castle, Nikita Cuffe, Jo Fox, Kate  Gynther, Kelly Heuchan, Emma Knox, Elise Norwood, Rebecca Rippon, Melissa Rippon, Bronwyn Smith, Jodie Stuhmcke.

Day 1: Australia 6 (K Heuchan, K Gynther 2, M Rippon, E Norwood) Italy 5.
Day 2: Australia 9 (K Heuchan, E Norwood 3, M Rippon, N Castle, K Gynther) Kazakhstan 4.
Day 3: Australia 7 (N Castle, K Gynther 3, K Heuchan) Greece 7.

Final points: Australia 5, Italy 4, Greece 3, Kazakhstan 0.

Day 5: 1-4 semifinals: Greece 6 Australia 2 (J Fox, J Stuhmcke).
Day 6: Bronze-medal final: USA 6 Australia 5 (B Brooks 2, J Fox, E Norwood, K Gynther).

Final placings: Italy, Greece, USA, Australia, Russia, Hungary, Canada, Kazakhstan.


Junior Women

Team: Gemma Beadsworth, Victoria Brown, Luisa Chaves, Nicole Dyson, Taniele Gofers, Bronwen Knox, Ashleigh Miller, Jane Moran, Helen North, Louise O’Halloran, Patrice O’Neill, Louise Robertson, Jenna Santorormito, Mia Santoromito, Sophie Smith.

Six Nations Tournament, Ostia, Italy, July:

Day 1: Australia 5 (T Gofers 2, J Moran, P O’Neill, M Santoromito) Russia 5.
Day 2: Australia 7 (K Miller 3, M Santoromito 2, S Smith, L Robertson) Netherlands 7, Australia 7 (J Santoromito, P O’Neill 2, L Chaves, S Smith, J Moran) Greece 3.
Day 3: Australia 6 (A Miller 2, J Beadsworth, M Santoromito, L Chaves, P O’Neill) Germany 5.
Day 4: Australia 6 (T Gofers, P O’Neill 2, G Beadsworth, J Moran) Italy 3.
Final placings: Australia, Russia, Italy, Netherlands, Germany, Greece.

Tour Match, Barcelona, Spain, July:

Australia 12 (G Beadsworth 4, L Robertson, B Knox 2, J Moran, S Smith, T Gofers, L Chaves) Spain 9.


Youth Girls

Australia A: Danielle Bower (NSW), Nicole Dyson (NSW), Cassie Grayson (QLD), Clare Miller (QLD), Sarah Mills (QLD), Leah Neilsen (WA), Patrice O’Neill (NSW), Glencora Ralph (WA), Yasmin Schmid (NSW), Rowena Webster (VIC), Joanne Whitehorn (NSW).

Australia B: Paige Bowden (WA), Julia Burford (SA), Tahnee Carroll (NSW), Lauren Davy (TAS), Yvette Farry (QLD), Dale Gruber (ACT), Stephanie Horgan (QLD), Jana Liessmann (NSW), Stacey Northey (WA), Elysha O’Neill (NSW).

Tri Nations Series, Sydney, July:

Day 1: Australia A 10 (C Grayson 3, N Dyson, R Webster 2, P O’Neill, G Ralph, Y Schmid) Australia B 1 (N Clay).
Day 2: USA 12 Australia B 6 (J Leissmann 2, N Clay, D Gruber, S Northey, S Horgan), Australia A 10 (R Webster 3, N Dyson, S Mills 2, J Whitehorn, Y Schmid, L Nielsen) New Zealand 5. 
Day 3: Australia A 9 (N Dyson 5, P O’Neill 2, R Webster, S Mills) USA 8, New Zealand 6 Australia B 5 (N Clay, J Burford 2, T Carroll).

Final points: Australia A 6, USA 3, New Zealand 3, Australia B 0.


2014 Australian Women’s Teams and Results

2013 Australian Women’s Teams and Results

2012 Australian Women’s Teams and Results

2011 Australian Women’s Teams and Results

2010 Australian Women’s Results

2009 Australian Women’s Results

2008 Australian Women’s Results

2007 Australian Women’s Results

2006 Australian Women’s Results

2005 Australian Women’s Results

2003 Australian Women’s Results

2002 Australian Women’s Results

2001 Australian Women’s Results

2000 Australian Women’s Results

1999 Australian Women’s Results